Zdravý mikulášsky balíček

balicek.png

Dnes deň sv. Mikuláša a deti ako každý rok budú netrpezlivo čakať na prekvapenie. Balíček ale nemusí byť plný nezdravého cukru. Jeho obsah môžeme zameniť za rovnako chutné, ale oveľa zdravšie pochúťky, ktoré deťom okrem sladkej chuti zabezpečia i veľa vitamínov a minerálov.Ak chcete, aby vaše deti dostali od Mikuláša trochu kvalitnejší a zdravší balíček, môžete sa inšpirovať nasledovnými tipmi a radami.

Cukríky a lízanky

rovnako nájdu mnohé deti vo svojich mikulášskych balíčkoch. Je nám však jasné, že práve lízanky a tvrdé cukríky sú pre detské zuby pohromou. Ako alternatívu im môžeme do balíčka pribaliť napríklad lízanky z javorového sirupu alebo hroznového cukru. Hoci sú tiež poriadne sladké, sú aspoň o niečo zdravšie než klasické lízanky.

Namiesto cukríkov sušené ovocie. Ideálne je, ak si zvolíte sušené ovocie v bio kvalite, ktoré nie je sírené či inak chemicky upravované a je teda vhodné na priamu konzumáciu. Sušené marhule, hrozienka, slivky či jabĺčka alebo iné druhy ovocia, dodajú deťom okrem energie aj kopec zdraviu prospešných látok, ako železo, horčík, vápnik, zinok a iné.

Čokoláda

V žiadnom mikulášskom balíčku nesmie chýbať čokoláda. Ak chcete svojim deťom dať naozaj kvalitnú čokoládu, vyberte im horkú čokoládu s čo najvyšším podielom kakaa. Taká dodá deťom aj zdraviu prospešné látky, ako železo či antioxidanty. Je síce drahšia a keďže nie je taká sladká ako mliečna či biela čokoláda, nemusí všetkým deťom chutiť. Často je to však len sila zvyku.

Pokiaľ nechcete dávať svojim deťom horkú čokoládu a predsa len ste radšej za tú mliečnu, vyberajte kvalitnú čokoládu a vyhýbajte sa kakaovým pochúťkam (označované „kakaová pochúťka“ alebo „pochúťka z kakaovej polevy“  či „cukrovinka“ a podobne).

SUŠENÉ OVOCIE

Skúsili ste niekedy nesladený bio sušený ananás alebo mango? Ohromná vôňa a slad, ktorý sa len tak rozplýva na jazyku, sa s ich bežne vysušenými verziami nedá porovnať. Hrozienka, jablká a hrušky sú už v našich končinách vo svojej vysušenej verzii dobre známe, ale deti často nadchne niečo nové, nepoznané, niečo čo môžu objaviť a preskúmať. To platí aj v gastronómii. Vďaka kvalitne vysušenému ovociu bez pridania síry a cukru deťom do balíčka pridáme mnoho vitamínov (hlavne A, B1, B2, B3, B6, C a E), minerálov (draslík, horčík, vápnik, železo, mangán, meď a fosfor), vlákninu, fytochemikálie a antioxidanty.


Predchádzajúci článok
Kardio cvičenie dokáže odbúrať najviac kalórií, takže je pre zhadzovanie kíl ideálne.
Nasledujúci článok
Tajomstvo ideálnej potraviny


Ďalšie v sekcii: Rady pre zdravie

Téma: Rady pre zdravie

Chcete schudnúť, prečistiť alebo nepribrať?

Pozrite si programy eDiéty:
dieta-pre-zeny-klasik.png
Objednať Diéta pre ženy
Navaríme, zabalíme, dovezieme.
dieta-pre-muzov-klasik.png
Objednať Diéta pre mužov
Navaríme, zabalíme, dovezieme.